روش های حفاظت از داده - گرگ شب
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
جمعه 5 مهر‌ماه سال 1387 ساعت 05:00 ق.ظ

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ، مهمترین و یا بهتر بگوئیم با ارزش ترین چیز بر روی یک کامپیوتر ، داده ایجاد شده توسط کاربر است و شاید وجود همین اطلاعات است که ضرورت استفاده از کامپیوتر و یا شبکه را توجیه می نماید . سیستم های عامل و نرم افزارها را در بسیاری از موارد و همزمان با بروز مشکل در سیستم ، می توان مجددا" نصب نمود ولی داده ایجاد شده توسط کاربر در نوع خود منحصربفرد بوده و در صورت از دست دادن ، امکان استفاده مجدد از آنها با مشکل اساسی مواجه و در برخی موارد عملا" غیرممکن خواهد بود.
برخی از داده های ذخیره شده بر روی کامپیوتر ممکن است دارای اهمیت بیشتری نسبت به سایر اطلاعات باشند و ضمن این که هرگز علاقه مند به از دست دادن آنها نمی باشیم ، نمی بایست امکان استفاده از آنها توسط کاربران غیرمجاز نیز وجود داشته باشد . دستیابی به برخی از داده های مهم نظیر شماره کارت اعتباری و یا حساب بانکی می تواند در نهایت منجر به سرقت هویت کاربران گردد . مسائل اشاره شده ، صرفا" محدود به کاربران شخصی نبوده و سازمان ها و موسسات را نیز شامل می شود . هر سازمان دارای داده های مهم و حساسی است که از دست دادن آنها می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای یک سازمان به دنبال داشته باشد .
برای حفاظت از اطلاعات می بایست از یک استراتژی خاص تبعیت نمود که ضمن کاهش احتمال از دست دادن داده ها ،‌ امکان استفاده از آنها توسط افراد غیرمجاز نیز وجود نداشته باشد .
در ادامه به برخی از متداولترین روش های حفاظت از اطلاعات اشاره می گردد :

تهیه Backup در اولین فرصت و به صورت مرتب : تهیه backup بطور مرتب و بر اساس یک استراتژی خاص ، یکی از اقدامات اساسی در جهت حفاظت از اطلاعات می باشد . اطلاعاتی که ممکن است به هر دلیلی با مشکل مواجه و امکان استفاده از آنان وجود نداشته باشد . برای تهیه backup ، می توان از امکانات موجود در ویندوز نظیر برنامه ntbackup استفاده نمود . با استفاده از ویزارد ارائه شده در برنامه فوق ، می توان به سرعت و به سادگی عملیات لازم به منظور تهیه backup و یا برگرداندن اطلاعات backup گرفته شده را انجام داد . در صورت ضرورت ، می توان تهیه backup از داده های مهم موجود بر روی سیستم را به صورت یک job تعریف و برای آن یک برنامه زمانبندی خاص را در نظر گرفت .
برای تهیه backup ، می توان از نرم افزارهای متعدد دیگری نیز استفاده نمود که امکانات بمراتب بیشتری را در مقایسه با برنامه ارائه شده در ویندوز در اختیار کاربران قرار می دهند . صرفنظر از این که از چه برنامه ای برای تهیه backup استفاده می گردد ، می بایست از اطلاعات backup گرفته شده به دقت حفاظت و آنها را در مکان هائی با ضریب ایمنی و حفاظتی بالا نگهداری کرد .

استفاده از مجوزهای امنیتی file-level و share-level : به منظور حفاظت از داده در مقابل دستیابی افراد غیرمجاز ، اولین مرحله تنظیم مجوزها بر روی فایل ها و فولدرهای حاوی داده می باشد .در صورتی که می بایست داده به صورت مشترک در شبکه استفاده گردد ، می توان با تنظیم share permissions نحوه استفاده از آنها را قانونمند نمود . بدین منظور می توان در ویندوز 2000 و یا XP پس از انتخاب فایل و یا فولدر ، از طریق صفحه Properties گزینه Sharing و در نهایت دکمه permission را انتخاب نمود . تنظیمات امنیتی اشاره شده در رابطه با کاربرانی که به صورت محلی از سیستم حاوی اطلاعات حساس استفاده می نمایند ، اعمال نخواهد شد .
در صورتی که کامپیوتر با کاربر دیگری به اشتراک گذاشته شده است ، می بایست از مجوزهای file-level استفاده نمود . به این نوع از مجوزها ، مجوزهای NTFS نیز گفته می شود چراکه استفاده از آنها صرفا" برای فایل ها و فولدرهای ذخیره شده بر روی پارتیشن هائی که با سیستم فایل NTFS فرمت شده اند ، امکان پذیر می باشد . برای استفاده از مجوزهای فوق ، پس از انتخاب فایل و یا فولدر مورد نظر می توان از طریق صفحه properties ، گزینه Security tab را انتخاب و مجوزها را بر اساس سیاست مورد نظر تنظیم نمود .
در هر دو مورد ( مجوزهای file-level و share-level ) می توان مجوزها را برای user account و groups تعریف نمود . مجوزها را می توان از "فقط خواندنی" تا " کنترل کامل " در نظر گرفت .

حفاظت از فایل ها و سایر مستندات توسط رمز عبور : تعداد زیادی از نرم افزارها ( نظیر نرم افزارهای آفیس و Adobe Acrobat ) ، امکان تعریف رمزعبور برای استفاده از مستندات را در اختیار کاربران قرار می دهند . پس از در نظر گرفتن یک رمز عبور ، در صورت فعال کردن ( بازنمودن ) یک مستند در ابتدا از کاربر درخواست رمز عبور خواهد شد . به منظور انجام این کار در برنامه ای نظیر Microsoft word 2003 ، از طریق منوی Tools گزینه options و در ادامه Security tab را انتخاب می نمائیم . با استفاده از امکانات فوق ، می توان یک رمز عبور و نحوه رمزنگاری را مشخص نمود .
متاسفانه، سیستم رمز استفاده شده در محصولات مایکروسافت ، به سادگی شکسته می گردد و کاربران غیرمجاز می توانند از برنامه های متعددی به منظور رمزگشائی مستندات استفاده نمایند. برنامه AOPR ( برگرفته از Advanced Office Password Recovery ) نمونه ای در این زمینه می باشد .
در صورت لزوم می توان از نرم افزارهائی نظیر WinZip و PKZip به منظور فشرده سازی و رمزنگاری اسناد و یا فایل ها استفاده نمود .

استفاده از رمزنگاری EFS : ویندوز 2000 ، XP و 2003 از رمزنگاری سیستم فایل موسوم به EFS ( برگرفته از Encrypting File System ) حمایت می نمایند . از سیستم رمزنگاری فوق می توان به منظور رمزنگاری فایل ها و فولدرهای ذخیره شده بر روی پارتیشنی که با NTFS فرمت شده است ،‌استفاده نمود . بدین منظور می توان پس از انتخاب صفحه properties ، از طریق General tab گزینه Advanced button را انتخاب نمود ( بطور همزمان نمی توان از رمزنگاری EFS و مجوزهای NTFS استفاده نمود ) .
سیستم رمزنگاری EFS به منظور افزایش امنیت و کارآئی از ترکیب رمزنگاری متقارن و نامتقارن استفاده می نماید . سیستم فوق برای حفاظت از داده های ذخیره شده بر روی دیسک استفاده می گردد و در صورتی که یک فایل رمز شده در طول شبکه حرکت کند و کاربران از یک sniffer به منظور capture بسته های اطلاعاتی استفاده نمایند ، می توانند اطلاعات موجود در فایل را مشاهده نمایند .

استفاده از رمزنگاری ‌دیسک : با استفاده از نرم افزارهای متعددی می توان تمامی محتویات یک دیسک را رمز نمود . بدین ترتیب ، کاربران غیرمجاز قادر به مشاهده محتویات ذخیره شده بر روی دیسک نخواهند بود . داده بطور اتومانیک و در زمان نوشتن بر روی هارد دیسک رمز و قبل از استقرار درون حافظه ، رمزگشائی می گردد . از اینگونه محصولات می توان به منظور رمزنگاری درایوهای USB ، فلش درایوها و ... استفاده نمود . PGP Whole Disk Encryption و DriveCrypt نمونه هائی از اینگونه برنامه ها می باشند .

استفاده از زیرساخت کلید عمومی : PKI ( برگرفته از public key infrastructure ) ، سیستمی برای مدیریت زوج کلید خصوصی و عمومی و گواهینامه های دیجیتال است . با توجه به این که کلید ها و گواهینامه ها توسط یک مرکز تائید شده صادر می شوند از استحکام امنیتی بیشتری برخوردار می باشند . (سرویس دهندگان گواهینامه دیجیتال ممکن است به صورت داخلی و در یک شبکه خصوصی نصب و یا در یک شبکه عمومی ، نظیر Versign ، نصب شده باشند ) . در چنین مواردی ، می توان داده را با استفاده از کلید عمومی کاربر مورد نظر رمز نمود . در ادامه، صرفا" کاربری قادر به رمزگشائی اطلاعات است که دارای کلید خصوصی مرتبط با کلید عمومی باشد .

مخفی کردن داده درون داده دیگر : با استفاده از یک برنامه steganography می توان داده مورد نظر را درون سایر داده ها مخفی نمود . به عنوان نمونه ، می توان یک پیام متن را درون یک فایل گرافیکی JPG . و یا فایل موزیک mp3 . ، مخفی نمود . اینگونه ها برنامه ها پیام ها را رمز نمی نمایند و اغلب از آنان به همراه نرم افزارهای رمزنگاری استفاده می گردد . در چنین مواردی ، در ابتدا داده رمز و در ادامه با استفاده از نرم افزارهای steganography مخفی می گردد . برنامه StegoMagic یک نمونه از برنامه های steganography است که با استفاده از آن می توان متن مورد نظر را رمز و درون فایل هائی از نوع WAV ، . TXT . و یا BMP . ذخیره نمود .

حفاظت داده در حال حمل : داده ارسالی در یک شبکه می تواند در زمان حرکت توسط مهاجمان شنود گردد . مهاجمان در این رابطه از نرم افزارهائی موسوم به sniffer استفاده می نمایند که امکان آنالیز پروتکل و یا مانیتورینگ شبکه را در اختیار آنان قرار می دهد. برای حفاظت داده در زمان حرکت در شبکه ، می توان از IPSec ( برگرفته از Internet Protocol Security ) استفاده نمود . در چنین مواردی ، سیستم ارسال کننده و سیستم دریافت کننده می بایست قادر به حمایت از ویژگی فوق باشند . از ویندوز 2000 به بعد ، امکانات لازم به منظور حمایت از IPSec در سایر نسخه ها تعبیه شده است .

ایمن سازی مبادله داده در محیط های wireless : داده ئی که از طریق یک شبکه wireless ارسال می گردد ، دارای استعداد بیشتری به منظور بررسی و شنود توسط مهاجمان نسبت به سایر داده های ارسال شده بر روی‌ یک شبکه اترنت است ،‌ چراکه ضرورتی ندارد مهاجمان به محیط فیزیکی شبکه و یا دستگاه های مربوطه دستیابی داشته باشند . در صورت عدم پیکربندی صحیح و ایمن access point ، مهاجمان با استفاده از یک کامپیوتر قابل حمل که دارای امکانات wireless است ، می توانند به داده ذخیره شده در شبکه دستیابی داشته باشد . کاربران می بایست صرفا" اقدام به ارسال و دریافت داده بر روی شبکه هائی نمایند که از رمزنگاری WPA ( برگرفته از Wi-Fi Protected Access ) در مقابل WEP ( برگرفته از Wired Equivalent Protocol ) استفاده می نمایند ( WPA ، بمرابت دارای امنیت بیشتری نسبت به WEP است ) .

استفاده از مدیریت حقوق به منظور حفظ کنترل : در برخی موارد ، لازم است که داده برای سایر کاربران ارسال گردد ولی نگران نحوه برخورد آنان با داده ارسالی می باشیم ( مثلا" آیا آنان می توانند داده ارسالی را حذف و یا تغییر دهند ) . در چنین مواردی می توان از RMS ( برگرفته از Rights Management Services ) در ویندوز استفاده نمود . سیستم فوق ، مشخص می نماید که دریافت کننده پس از دریافت اطلاعات قادر به انجام چه کاری خواهد بود . به عنوان نمونه ، می توان حقوق مورد نظر را بگونه ای تنظیم نمود که صرفا" دریافت کننده قادر به مطالعه فایل ارسالی باشد و نتواند در آن تغییراتی را اعمال نماید . همچنین ، با استفاده از سیستم فوق می توان مدت زمان استفاده از مستندات و یا پیام ها را مشخص نمود . بدین ترتیب پس از گذشت مدت زمان مشخص شده ، اعتبار آنها به اتمام رسیده و عملا" امکان دستیابی و استفاده از آنها وجود نخواهد داشت .
برای استفاده از RMS ، به ویندوز 2003 که به عنوان یک سرویس دهنده RMS پیکربندی شده است نیاز می باشد . در چنین مواردی ، کاربران نیز به یک نرم افزار خاص و یا یک add-in همراه مرورگر نیاز خواهند داشت تا بتوانند به مستندات حفاظت شده توسط RMS دستیابی داشته باشند . کاربران مجاز یک گواهینامه را از سرویس دهنده RMS دریافت می نمایند .

تهیه شده در شرکت سخا روش